» Co to jest olej z oliwek?

Oliwa to olej pozyskany z oliwek (Olea europaea) w wyniku tłoczenia lub innych procedur mechanicznych. Już od kilku tysiącleci wykorzystywana jest przede wszystkim podczas produkcji żywności, w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym. Oliwa jest integralną częścią kuchni śródziemnomorskiej. Jej spożywanie uważane jest za korzystne dla zdrowia, ponieważ zawiera dużą ilość jednonienasyconych kwasów tłuszczowych i witamin.

Oliwka europejska (Olea europaea) to drzewo z rodziny oliwkowate (Oleaceae). Pochodzi z Azji i Afryki, jednak obecnie często spotykamy je w rejonie śródziemnomorskim Europy. Drzewo oliwne jest wiecznie zielone, osiąga wysokość 5 do 10 m. Pień niski z szarozieloną popękaną korą. Korona bogato rozgałęziona, nieregularna, od jajowatej do kulowej Oliwka może mieć dziwaczny wygląd. Sztywne skórzaste listki, szerokolancetowate do podłużnie owalnych, z wierzchu ciemnozielone, o długości do 8 cm, nieopadające. Kwiaty małe, pachnące, żółtobiałe, o czteroząbkowym kielichu i żółtej białawie o czterech łatkach. Owocem jest mięsisty pestkowiec o kształcie od okrągłego do owalnego, którego mezokarp zawiera znaczne ilości oleju. Źródło: Wikipedia

OLIWY VIRGIN

Oliwy, które są produkowane bezpośrednio ze świeżych oliwek, wyłącznie za pomocą procesów mechanicznych, zwłaszcza w niskich temperaturach. Do procesów mechanicznych w przypadku produkcji oliwy należy segregacja, czyszczenie, dekantacja, mielenie i mieszanie, odwirowywanie i filtracja. Do oliw virgin nie należą więc oliwy uzyskane w wysokich temperaturach za pomocą rozpuszczalników i procesów reestryfikacji.

Oliwę virgin można wyobrazić sobie jako sok ze świeżych oliwek, który nie potrzebuje żadnych dodatkowych zabiegów i nadaje się do natychmiastowej konsumpcji.

Do oliw virgin należą:

OLWA EXTRA VIRGIN

Oliwy z oliwek z kwaśnością mniejszą lub równą 0.8 %.

Nasze oliwy Laguna de Fuente de Piedra mają kwaśność do 0.1 %.

OLIWY VIRGIN

Oleje se aciditou menší nebo rovnou 2.0 %

OLEJ NIESPOŻYWCZY (TZW. LAMPANTE)

Oliwy z kwaśnością wyższą niż 2.0%

OLWY INNE NIŻ VIRGIN

Oliwy uzyskiwane są za pomocą rozpuszczalników lub innych środków chemicznych w wysokich temperaturach.yto oleje jsou získávány pomocí rozpouštědel či jiných chemických činidel ve vysokých teplotách.

RAFINOWANA OLIWA Z OLIWEK

Oliwy wyprodukowane w procesie rafinacji z oliw virgin, które nie spełniają wymogów do spożycia. Proces rafinacji obniża między innymi kwaśność oliw i zarazem eliminuje wiele korzystnych substancji. Kwaśność oliw rafinowanych nie może przekroczyć 0.3%. Kwasowość rafinowanych oliw doprowadziło w Hiszpanii do pozornie nielogicznego przepisu, który producentom oliwy z oliwek zabrania podawania kwasowości swojego produktu bez podania kompletnego składu chemicznego produktu. Ustawodawstwo chciała w ten sposób ograniczyć kłamliwą reklamę producentów oliw, którzy porównywali kwaśność swoich produktów z kwaśnością oliw virgin.

OLIWA Z OLIWEK (INNA NIŻ VIRGIN)

Mieszanka rafinowanej oliwy z oliwek i oliwy virgin o kwaśności mniejszej niż 2%. Kwaśność mieszanki nie może przekroczyć 1 %.

SUROWA OLIWA Z WYTŁOKÓW Z OLIWEK

Wytłoki stanowią odpady procesu ekstrakcji oliw virgin. Stałe części oliwy, z których nie można już na zimno uzyskać więcej oleju wystawione są na działanie rozpuszczalnika i wysokich temperatur.

RAFINOWANA OLIWA Z WYTŁOKÓW Z OLIWEK

Oliwa uzyskana z rafinacji z oliwy poprzedniej kategorii Kwaśność nie może przekroczyć 0.3%.

OLIWA Z WYTŁOKÓW Z OLIWEK

Ten olej jest mieszanką oleju rafinowanego z wytłoków z oliwą virgin o kwaśności mniejszej niż 2 %. Kwaśność mieszanki nie może przekroczyć 1 %.