» Jamón i ciąża

Wydaje się, że w dzisiejszych czasach nikt nie może być całkowicie pewny, że nie zajdzie w ciążę, co udowadnia pierwszy ciężarny mężczyzna Thoams Beatie. Ponieważ tradycyjnie spożywanie jamónu w ciąży uważane jest za ryzykowne z uwagi na toksoplazmozę, podsumowaliśmy dla Was kilka najnowszych faktów naukowych dotyczących tego problemu.

TOKSPLAZMOZA A DŁUGOŚĆ DOJRZEWANIA

Ponieważ pasożyt wywołujący toksoplazmozę może występować w mięsie, które nie zostało poddane obróbce cieplnej w temperaturze przekraczającej 72 °C lub zamrożone w temperaturze poniżej -20 °C, tradycyjnie nie zaleca się spożywania suszonych wyrobów mięsnych kobietom w ciąży. Najnowsze obszerne badania Andaluzyjskiego Centrum Technologicznego (TEICA) opublikowane w październiku 2012 wskazują jednak, że z uwagi na cykl życia pasożyta, który jest w stanie przeżyć poza swoim naturalnym środowiskiem maksymalnie jeden rok, jamón z czasem dojrzewania dłuższym niż 17 miesięcy jest w 100% polecany kobietom w ciąży jako produkt spożywczy z 0% ryzyka. Wnioski z badań zostały uznane przez Hiszpańskie Towarzystwo Ginekologiczne (SEGO), które z jednej strony sporządziło na ich podstawie zwięzły dokument służący, jako instrukcja dla kobiet w ciąży, a z drugiej strony zapoznało z nowymi zaleceniami wszystkich członków towarzystwa. Można powiedzieć, że dzięki naukowcom z TEICA ciąża stała się idealnym okresem w życiu na degustację jamónów najbardziej dojrzałych i najwyższej jakości. Dyrektor TEICA Juan Carlos Racer zwraca dodatkowo uwagę, że badania są wspaniałą wiadomością nie tylko dla kobiet w ciąży, ale i ich najbliższego otoczenia, które żeby nie  sprawiać ciężarnym przykrości albo podjadało jamón za zamkniętymi drzwiami albo solidarnie przez cały czas ciąży rezygnowało ze spożywania go.

TOKSPLAZMOZA A SÓL

Oprócz wpływu czasu dojrzewania na toksoplazmozę istnieją również badania zorientowane na szanse przeżycia pasożyta w roztworze soli. Badania zespołu naukowców z ośrodka naukowego w Maryland wykazała, że pasożyt nie jest w stanie przeżyć w roztworze soli o stężeniu większym niż 0.85% (stężenie w jamónie wynosi ok. 4-5%) dłużej niż 56 dni. Inne badania wskazują, że surowe mięso przesiąknięte 1.4% roztworem soli, zabija pasożyta maksymalnie w czasie 8 godzin.