Przechowywanie i krojenie jamonu bez kości jest zupełnie inne niż w przypadku klasycznego jamonu z kością. Ich porównanie opisuje artykuł Jamon z kością vs. jamon bez kości. Jest to również lektura godna polecenia dla każdego, kto podejmuje decyzję, który jamon faktycznie kupić.
NARZĘDZIA DLA PRZYGOTOWANIA JAMONU BEZ KOŚCI
Najlepsza do krojenia jamonu bez kości jest krajalnica elektryczna. Ważna jest możliwość regulacji grubości plastra. Im cieńszy plasterek, tym lepiej. Uważaj jednak, plaster musi pozostać w całości i nie może być rozerwany. Z naszego doświadczenia wynika, że ładne plastry są ładne przy ustawieniach 1 mm lub mniejszych. Jamón bez kości można również pokroić na zwykłej desce do krojenia. Jednak prawie nigdy nie uzyskasz na niej tak ładnych plastrów jak na krajalnicy.
PRZECHOWYWANIE PRZED KROJENIEM
Zapakowany jamón bez kości możesz przechowywać w dowolnym miejscu w temperaturze 3-25 stopni Celsjusza, ale zalecamy przechowywanie w lodówce, aby zmaksymalizować trwałość. Jamón spożywany jest przede wszystkim w temperaturze pokojowej, dlatego też jamon przechowywany w chłodniach powinien przez jakiś czas "odpoczywać" przed podaniem. Najlepiej zrobić to przed krojeniem, aby plastry niepotrzebnie nie wysychały.
Jeśli masz większy kawałek jamónu niż planujesz skonsumować w ciągu, powiedzmy, 10 dni, dobrze jest podzielić kawałek na dwa lub więcej mniejszych (jest to czasami konieczne, nawet biorąc pod uwagę rozmiar krajalnicy. Jeśli masz pakowarkę próżniową, warto ponownie zapakować kawałki, których nie będziesz spożywać. Jeśli nie masz pakowarkę próżniową, zawiń kawałki najlepiej jak potrafisz w świeżą folię i przechowuj zgodnie z instrukcją - przechowywanie po pokrojeniu.
KROJENIE JAMONU BEZ KOŚCI
Pokrojenie jamonu na krajalnicy to pestka. Regulujesz grubość i już. Zanim jednak to zrobisz, musisz oczyścić jamon na całym obszarze, który zamierzasz pokroić. Jamon bez kości jest prawie całkowicie oczyszczony, z wyjątkiem około pół centymetra tłuszczu i twardszej skóry, której się nie je. To właśnie tę część należy oczyścić przed pokrojeniem. Uważaj jednak, aby oczyścić tylko tę część, którą będziesz potem ciął. Dzieje się tak dlatego, że górny tłuszcz służy do ochrony jamona i zapobiega jego niepotrzebnemu wysychaniu.
Zdjęcie: Jamón bez kości najlepiej kroić na maszynie. Grubość cięcia powinna być ustawiona jak najmniejsza.
PRZECHOWYWANIE PO POKROJENIU
Po pokrojeniu najlepiej zawinąć jamon w świeżo przygotowaną folię i przechowywać w lodówce. Jeśli nie tniesz jamon przez dłuższy czas, sprawdzaj regularnie, czy kawałek nie złapał pleśni. Dobrze opakowane kawałki jamonu przetrwają "jak nowe" przez kilka miesięcy po pokrojeniu.