OKRES ŻYWOTNOŚCI OLEJU
W odróżnieniu od wina, oliwa nie dojrzewa, ale się starzeje. W momencie, gdy z owoców oliwki wydobywa się oliwę, rozpoczyna się proces jej starzenia.
Olej należy przechowywać szczelnie zamknięty w ciemnym i nie ogrzewanym miejscu (do 23°C). W tych idealnych warunkach i w zależności od proporcji antyoksydantów i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych olej wytrzyma 10 - 36 miesięcy. Jednak na świetle w podwyższonej temperaturze olej może zjełczeć już po 2-3 miesiącach. Po otwarciu na ogół zaleca się zużycie oleju w ciągu około 2 miesięcy.
NIEPRZYJACIELE OLIWY Z OLIWEK
Największymi wrogami oliwy z oliwek są więc:
- tlen
- światło
- ciepło
Tlen zwiększa udział wolnych kwasów tłuszczowych. Podwyższona temperatura (powyżej 25°C) ma negatywny wpływ na właściwości sensoryczne oleju i wraz ze światłem przyspiesza jełczenie. Narażenie na światło dodatkowo obniża poziom korzystnych antyoksydantów.
PRZECHOWYWANIE OLIWY Z OLIWEK
Aby zachować świeżość oleju, warto po otwarciu przechowywać go w szczelnie zamkniętym, nieprzezroczystym pojemniku. Wybieraj oleje zapakowane w pojemniki z ciemnego szkła lub w puszce. Nawet jeśli przechowujesz olej w ciemności, nie możesz być pewien, jak i jak długo olej był przechowywany w poprzednim miejscu.
Niestety, najgorsze miejsce do przechowywania oleju jest również najbardziej praktyczne: w pobliżu pieca lub płyty kuchennej. Olej wystawiony na działanie temperatury do 50 stopni w pobliżu ognia bardzo szybko ulega degeneracji.
Dla oleju nie jest też korzystne ciągłe otwieranie i zamykanie. Znacznie lepiej jest przelać olej z większego opakowania do mniejszego, które służy do normalnej konsumpcji. Podobno jeśli butelka jest wypełniona w mniej niż 80%, to utlenianie oleju jest znacznie przyspieszone.
Jeśli masz duże opakowanie oleju, którego nie wykorzystasz w ciągu kilku miesięcy, warto zamrozić olej. Niska temperatura sprawia, że utlenianie oleju jest spowolnione, a olej nie traci swoich naturalnych właściwości.
OLIWA I ZIMA
Szczególnie w Czechach często zdarza się, że olej gęstnieje z powodu niskich temperatur i staje się mętny z grudkami nieprzezroczystych cząstek. Nie jest to proces nieodwracalny, jest to jedynie zastyganie woskowych części oleju. Gdy go podgrzejemy, cząsteczki te bardzo szybko ponownie się rozpuszczą i olej znów będzie przezroczysty, bez negatywnych zmian w składzie i wartościach odżywczych.
W temperaturze 2°C olej ma konsystencję miękkiego masła. Z tego powodu olej czasami jest poddawany zimowaniu, które polega na schłodzeniu oleju i filtrowaniu stałych wosków. Jeśli szukasz optymalnej temperatury przechowywania oliwy z oliwek, wiedz, że mądre głowy w branży są zgodne co do okrągłej liczby 10°C.