Oryginalne gazpacho z Andaluzji
Gazpacho świetnie sprawdza się zarówno w upalne hiszpańskie lato, jak i w czasie północnoeuropejskiej zimy. Jest to, obok paelli, najbardziej znane hiszpańskie danie. Co stanowi także powód, dla którego przepisy na tę potrawę są często pełne dziwacznych ulepszeń. Postaramy się to naprawić i przedstawić Państwu autentyczny przepis na oryginalne andaluzyjskie gazpacho. Gazpacho jest banalnie łatwe w przygotowaniu. Należy jednak zwrócić baczną uwagę na dobór składników. Nie bez powodu sezon na gazpacho przypada latem. Dopiero bowiem o tej porze roku można dostać w pełni dojrzałe pomidory o urzekająco słodkim smaku. Najbardziej odpowiednią odmianą pomidorów na gazpacho są tzw. tomates de pera. Są to owalne, podłużne w kształcie pomidory gruntowe, często używane w kuchni włoskiej. Znanymi odmianami tego gatunku pomidorów są San Marzano i Roma VF. Ale wybierając składniki na gazpacho, nie zapominajmy o najważniejszym: wszystkie warzywa, jakie doń trafią, muszą być dojrzałe. Dlatego wybierajmy dojrzałe, także okrągłe pomidory, zamiast upierać się przy niedojrzałych owalnych gatunkach.
Przepis: Gazpacho
Składniki:
(na 1.5l zupy)
- 1,5 kg dojrzałych pomidorów (najlepiej owalnych, podłużnych w kształcie)
- 1 mięsista czerwona papryka
- 2 twarde zielone papryki
- 2 małe ogórki sałatkowe
- 1/2 średniej cebuli
- 1/2 ząbka czosnku
- 0,1 l oliwy z oliwek
- 2 łyżki octu winnego (najlepiej Vinagre de Jerez)
- 1 łyżeczka soli
Sposób przygotowania:
Przygotować dużą głęboką miskę lub garnek, w którym kroić będziemy wszystkie warzywa. Użyjemy blendera, dlatego konieczne jest, aby naczynie nie było całkowicie wypełnione warzywami. Pokroić czosnek w cienkie plasterki. Grubo posiekać pozostałe warzywa. Dodać oliwę, ocet winny i sól. Wszystko dobrze zmiksować przy użyciu blendera. Gazpacho powinno mieć kremową konsystencję. Jeśli jest zbyt wodnista, można dodać kawałek białej bagietki (i połączyć dobrze zresztą składników). Doprawić gazpacho solą, oliwą i octem do smaku. Jeśli mamy mało czasu, możemy na tym zakończyć procedurę, niemniej oryginalne gazpacho powinno mieć gładką, kremową konsystencję, ostatnim więc krokiem będzie przecieranie go przez sitko lub durszlak. Wstawić gazpacho do lodówki, by ostygło, na co najmniej dwie godziny. Przed podaniem dobrze jest polać gazpacho oliwą z oliwek i w razie potrzeby udekorować drobno pokrojonymi warzywami (cebulą, papryką, ogórkami, pomidorami)
Uwaga
1. W niektórych restauracjach gazpacho bywa rozcieńczane wodą lub podawane z lodem. Nie powinno się tak postępować, ponieważ woda i lód ujmują gazpacho jego właściwy intensywny pomidorowy smak
2. Ilość podanych w przepisie warzyw ma charakter orientacyjny. Można swobodnie trochę poeksperymentować z każdym parametrem. Ostateczny smak i ilość gazpacho zależą od soczystości i dojrzałości pomidorów. Należy tylko uważać na cebulę i czosnek. Oba składniki mają tendencję do pozostawiania mocnego aromatu w lodówce, a także mogą zdominować smak gazpacho.
3. Należy unikać dodawania przecieru lub pasty pomidorowej do gazpacho. Ich smak zepsuje aromat świeżych warzyw.
Moja rada: wymieszaj chleb bez skórki do smaku z warzywami, tak powstaje oryginalne gazpacho, jak powiedział mój znajomy szef kuchni: „gazpacho bez chleba jest jak chleb bez soli”
< p>Dobry den, tak, masz rację. Do gazpacho często dodaje się kawałek chleba (biała bagietka, najlepiej nie do końca świeża). Gazpacho jest nieco gęstsze i bardziej kremowe. Nie przesadzaj z chlebem – do salmorejo.dodaje się więcej chleba
Napisz recenzję
Spodobał Ci się przepis? Chcielibyśmy poznać Twoją opinię!