CZEGO NIE POWINNO ZABRAKNĄĆ NA ETYKIECIE DOBREGO OLEJU Z OLIWEK?
OKREŚLENIE RODZAJU OLEJU Z OLIWEK (EXTRA VIRGIN, VIRGIN, OLIVE ...)
Istotne jest, aby konsumenci rozumieli podstawowe rodzaje oleju i sposób ich produkcji. Ceny różnych rodzajów oleju różnią się o całą skalę, podobnie jak ich jakość. Tutaj możesz przeczytać o szczegółowym podziale olejów z oliwek.
ODMIANA DRZEWA OLIWNEGO, Z KTÓREGO WYPRODUKOWANO OLIWĘ
Nie można powiedzieć, że któraś z odmian jest najlepsza jakościowo, ale na pewno należy wiedzieć, z której oliwki albo mieszanek oliwek był olej wyprodukowany. Każda odmiana smakuje inaczej i nadaje się do różnych zastosowań. Ponadto brak odmiany na etykiecie wskazuje prawdopodobnie na produkcję oleju z niesortowanych oliwek mieszanych, a więc prawdopodobnie na oliwę niższej jakości. Zasada ta dotyczy tylko olejów z pierwszego tłoczenia.
CZAS ZBIERANIA PLONÓW
W Hiszpanii zbiory oliwek trwają od października do końca roku (wyjątkowo do lutego). Olej powinien pochodzić co najwyżej z zeszłorocznych zbiorów, gdyż w przeciwnym razie zwiększa się prawdopodobieństwo utlenienia.
INFORMACJE O DANYM PRODUCENCIE
Każda etykieta powinna zawierać również nazwę konkretnego producenta i linii produktów. Często można też znaleźć nazwę rozlewni, stowarzyszenia, do którego należy producent itp. Wszystko to dodaje wiarygodności pochodzeniu produktu. Z kolei etykieta "private label" na różnych olejach z supermarketów wskazuje na niską, a w szczególności jednolitą jakość (przeciętny, nie do odróżnienia, nijaki).
CHEMICZNE WSKAŹNIKI JAKOŚCI
Na etykiecie powinna być podana przynajmniej kwasowość oleju, która jest elementarnym wskaźnikiem jakości. Inne wskaźniki to nadtlenki , K 270 i woski. Szczegółowy opis znajduje się w części dotyczącej wskaźników jakości oliwy z oliwek.
ANALIZA SENSORYCZNA OLIWY Z OLIWEK
Szczegółowe informacje znajdziesz w artykule o degustacji oliwy z oliwek.
Analiza sensoryczna jest bardzo podobna do analizy wina, ale jest tylko jedna zauważalna zaleta - oliwa nie starzeje się (nie może więc z czasem w żaden sposób podnieść swojej jakości ani pomnożyć właściwości). Podczas degustacji ocenia się smak, aromat i konsystencję oliwy. Kolor oleju nie jest kryterium oceny. Na wszystkie te parametry ma wpływ odmiana, region, miejsce, okres zbioru, stopień dojrzałości, sposób przetwarzania i inne czynniki. Jednak oliwa z oliwek nigdy nie powinna mieć następujących smaków - octowego, metalicznego, zjełczałego czy zbyt ostrego. Dla wielu będzie zaskakujące, jak duże jest zróżnicowanie pomiędzy olejami. Spróbuj więc nalać oliwę z Laguna de Fuente de Piedra i oliwę z supermarketu, różnica w smaku, a zwłaszcza zapachu jest ogromna.
Jeśli jesteś prawdziwym koneserem, możesz wybrać swój olej z pomocą niezależnych ekspertów. Istnieją niezależne rankingi TOP 10 i TOP 15 światowych oliw z oliwek, a także różne roczniki, z których korzystają głównie szefowie kuchni i gastrolodzy. Oliwy z Laguna de Fuente de Piedra, mimo pewnej powściągliwości właścicieli firmy w prezentowaniu się w jakikolwiek sposób, regularnie zajmują czołowe miejsca w prestiżowych światowych konkursach.