» Podstawowe zasady wyboru wysokiej jakości oliwy z oliwek

Pierwszym zasadniczym wskaźnikiem jakości oliwy jest etykieta. Należy ją wnikliwie przestudiować, ponieważ można odnaleźć na niej wiele istotnych informacji zwłaszcza o wskaźnikach chemicznych oliwy.

CZEGO NIE POWINNO ZABRAKNĄĆ NA ETYKIECIE DOBREJ OLIWY Z OLIWEK?

OZNACZENIE RODZAJU OLIWY Z OLIWEK (EXTRA VIRGIN, VIRGIN, Z OLIWEK ...)

Dla konsumenta całkowicie zasadniczym jest zrobienie porządku w podstawowych gatunkach oliwy oraz w sposobach ich produkcji. Ceny poszczególnych rodzajów oliwy różnią się w ramach kategorii, tak samo, jak ich jakość. Szczegółowo o podziale oliw z oliwek można przeczytać tutaj.

ODMIANA OLIWEK, Z KTÓREJ WYPRODUKOWANO DANĄ OLIWĘ

Nie można powiedzieć, żeby jakaś odmiana była najlepsza, ale zdecydowanie powinniśmy wiedzieć, z której konkretnie wyprodukowano oliwę lub z której składa się mieszanka. Każda odmiana smakuje inaczej i pasuje do innego zastosowania. Brak podania odmiany na etykiecie prawdopodobne oznacza masową produkcję z niesegregowanych mieszanych oliwek, więc najprawdopodobniej również niższą jakość oliwy. Ta zasada dotyczy wyłącznie oliw virgin.

DANE O OKRESIE ZBIORÓW

W Hiszpanii zbiory oliwek trwają od października do końca roku (wyjątkowo do lutego). Oliwa powinna pochodzić maksymalnie z ubiegłorocznego zbioru, ponieważ w innym wypadku zwiększa się prawdopodobieństwo jego utlenienia.

DANE O SAMYM PRODUCENCIE

Na każdej etykiecie powinna być również podana nazwa konkretnego producenta i serii produktów. Często można tu znaleźć również nazwę rozlewni, stowarzyszenia pod które podlega dany producent itp. To wszystko dodaje wiarygodności pochodzeniu danego produktu. Oznaczenie „private label” w różnych oliwach z supermarketów oznacza natomiast niską, szczególnie zunifikowaną jakość (uśrednioną, niewyróżniającą się niczym). 

WSKAŹNIKI CHEMICZNE JAKOŚCI

Etykieta powinna zawierać co najmniej wartość kwasowości oleju, która jest podstawowym wskaźnikiem jakości Innymi wskaźnikami są nadtlenki, K 270 i woski. Szczegółowy opis znajdą Państwo w sekcji wskaźniki jakości oliwy z oliwek.

ANALIZA SENSORYCZNA OLIWY Z OLIWEK

Szczegółowy artykuł o degustacji oliwy z oliwek znajdziesz tutaj.

Analiza sensoryczna jest bardzo podobna jak w przypadku wina, istnieje jednak jedna istotna różnica, mianowicie to, że oliwa nie dojrzewa (z upływem czasu nie może zwiększać swojej jakości ani żaden sposób poprawiać swoich właściwości). Podczas degustacji oceniamy smak, aromat i teksturę oliwy z oliwek. Kolor oliwy nie jest kryterium oceny. Na wszystkie te parametry ma wpływ odmiana, rejon, położenie, czas zbioru, stopień dojrzałości, sposób przetwarzania i inne czynniki. Nigdy jednak oliwa z oliwek nie powinna mieć następujących smaków - octową, metaliczną, stęchłą ani zbyt paliwową. Dla wielu osób zaskakujące będzie, jak duże są różnice pomiędzy poszczególnymi oliwami. Dlatego spróbuj nalać oliwę z Laguna de Fuente de Piedra i oliwę z oliwek z supermarketu, różnica w smaku, a zwłaszcza w zapachu jest ogromna.

Jeśli jesteś prawdziwym koneserem, możesz wybrać oliwę z pomocą niezależnych specjalistów. Istnieją niezależne rankingi TOP 10 i TOP 15 15 world-class olive oils i różne inne coroczne zestawienia, którymi kierują się zwłaszcza szefowie kuchni i specjaliści z branży gastronomicznej. Oliwy z Laguny de Fuente de Piedra, pomimo powściągliwości właścicieli firmy w zakresie autoprezentacji, regularnie zajmują wysokie miejsca w światowych konkursach.