Pulpo a la gallega oznacza ośmiornicę w stylu galicyjskim. Chociaż jest to typowa dla północno-zachodniej części Hiszpanii potrawa, znajdziemy ją w każdym regionie tego kraju. Można wręcz powiedzieć, że obok paelli jest to jedno z najbardziej znanych hiszpańskich dań. Jeśli macie kalmary i dobrą oliwę z oliwek, jest to również jedno z dań najprostszych. Jedynie twardość mięsa stanowić może wyzwanie. Macki ośmiornicy to długie i twarde włókna i jeśli nie ugotujemy ich na miękko, nasi goście dostaną talerz gumowych krążków, których nawet krowa nie przeżuje.
Przepis: Ośmiornica po galicyjsku - pulpo ala gallega
Składniki:
- 1 ośmiornica (ok. 1 – 1,5 kg)
- 2 liście laurowe
- 1 cebula
- 3 ząbki czosnku
- 1 słodka mielona papryka
- Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia
- gruboziarnista sól morska
Sposób przygotowania:
Przygotowanie
- Ośmiornicę, inaczej niż większość produktów kulinarnych, powinniśmy kupić w postaci zamrożonej. Jeśli na targu w Hiszpanii wybierzemy świeżą, sprzedawca zaleci zamrożenie jej na co najmniej 5 dni przed gotowaniem. Ponieważ lód ma większą objętość niż woda w formie płynnej, jego kryształki rozbijają włókna mięśniowe kałamarnicy, co sprawia, że jest ona nieporównywalnie bardziej krucha i miękka po ugotowaniu. Jeśli jednak zdecydujemy się na wybór świeżej ośmiornicy, dobrze jest przed gotowaniem dokładnie obić czy też oklepać jej mięso, podobnie jak stek. Pozwoli to zmiękczyć twarde włókna. W Europie zdarza się widzieć ośmiornice, które wyglądają świeżo, ale w rzeczywistości są rozmrożone. Dlatego zachowujmy ostrożność i pytajmy sprzedawców, czy ośmiornica nie była mrożona, bo zamrożone więcej niż raz mięso jest szkodliwy dla zdrowia.
- Mrożoną lub obitą ośmiornicę należy umyć pod bieżącą wodą. Odwrócić głową w dół i usunąć wnętrzności, aby pozostało tylko białe mięso.
- W dużym garnku zagotować 2-3 litry wody z cebulą, czosnkiem, solą i liściem laurowym. Kiedy woda zacznie wrzeć, konieczne jest tzw. wystraszenie ośmiornicy, czyli trzykrotne zanurzenie jej we wrzącej wodzie, trzymając za tuszkę, mackami w dół, za każdym razem głębiej, tak, by jej macki się zwinęły, a mięso stało się miękkie i delikatne. Za czwartym razem można zanurzyć we wrzątku całą ośmiornicę. Po 40 minutach (do godziny) gotowania powinna być miękka, sprawdzamy, czy tak jest, nakłuwając ją widelcem.
- Odcedzić mięso (bulion można zachować np. do przygotowania hiszpańskiego ryżu). Macki po ugotowaniu pociąć na kawałki o wielkości odpowiedniej do ich średnicy. W szerszej części na cieńsze pierścienie, w węższej na grubsze.
Finał
Podawać tradycyjnie na desce lub na talerzu. Posypać zmielonym pieprzem, gruboziarnistą solą i polać obficie oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia tak, aby po skonsumowaniu mięsa, została jeszcze do wykończenia
białym pieczywem.
Napisz recenzję
Spodobał Ci się przepis? Chcielibyśmy poznać Twoją opinię!