Tapas: Boquerones al limón - smażone sardele na cytrynie - Jamon.pl

Co to są boquerones al limón?

Boquerónes al limón, czyli smażone sardele marynowane w cytrynie, to popularne tapas zwłaszcza w Maladze, w części hiszpańskiego wybrzeża. Podczas procesu marynowania cytryna nadaje świeżej kwasowości mięsu sardeli, a także delikatnie narusza ich strukturę. Filety smażone w czystym oleju mają wtedy znacznie ciekawszy smak niż zwykłe smażone sardele. Ze względu na marynowanie, boquerones al limón są również zawsze podawane jako otwarte filety bez głowy i kręgosłupa.

Jakie sardele kupić?

Najlepiej jak najbardziej świeże. Wielkość nie ma zbyt dużego znaczenia, ale oczywiście czyszczenie większych ryb to mniej pracy. Uwaga czasem pod nazwą sardele sprzedawane są wszelkie małe, najczęściej mrożone ryby. Sprawdź czy to rzeczywiście sardele, a nie jakieś słodkowodne rybki. Jeśli chodzi o mrożone sardele, nie mamy z nimi doświadczenia, ale zgodnie z radami innych kucharzy, po odpowiednim powolnym rozmrożeniu powinny także dobrze sprawdzić się w tym przepisie.

Co się pije ze smażonymi sardelami?

Cervecita bien fresquita, jak mówią Hiszpanie. Nie ma wątpliwości, że lodowate piwo, w miniaturowej szklance 2dcl, to jedyny dozwolony napój ze smażonymi sardelami. To danie należy do gorących letnich nocy na plaży.

Jakie są odmiany przepisu?

W zalewie można pominąć czosnek i pietruszkę. Podczas smażenia można ponownie pominąć ząbek czosnku. Marynowanie w soku z cytryny to podstawowy krok, bez którego nie może obejść się żaden przepis na boquerones al limón. Do panierki możesz użyć mąki półgrubej lub wersję bezglutenową. 

On Top
Cart
Close
Back
Account
Close
Menu
Close