
ETYKIETA NA PRZEDNIEJ STRONIE = CZAS NA REKLAMĘ
Nie mamy tego na myśli w złym znaczeniu, ale prawdą jest, że hasła reklamowe pojawiają się z przodu etykiety obok nazwy i znaku towarowego. W przypadku naszego jamónu można znaleźć napis " Zmniejszona zawartość soli" (Contenido reducido en sal), "Bez dodatków" (Sin aditivos) i " Naturalne dojrzewanie na świeżym powietrzu" (Curación natural). W naszym przypadku na przedniej stronie etykiety znajdziemy również napis "Hembra", co oznacza, że jamón pochodzi od samicy świni. Zdecydowana większość dobrych jamonów pochodzi od samicy.
Zdjęcie: Etykieta jamonu na przedniej stronie
ETYKIETA Z TYŁU = CZAS NA PRAWDĘ
Na tylnej stronie etykiety znajdują się informacje wymagane dla każdego produktu. Są to przede wszystkim składniki - w naszym przypadku tylko jamon i sól - oraz wartości odżywcze (gdzie można przeczytać, że nasz jamon ma tylko 1,65 g soli na 100 g). W elipsie znajduje się numer sanitarny producenta. Biała etykieta zawiera wagę szynki, datę ważności i datę wysyłki z magazynu w Hiszpanii.
Zdjęcie: Etykieta jamonu z tyłu i numer partii.
ETYKIETA NA KOPYCIE = PARTIA
Zgodnie z etykietą na kopycie można jednoznacznie określić, z jakiej świni pochodzi jamón. Jednak dwa najciekawsze szczegóły na etykiecie to waga jamón przed przetworzeniem i data rozpoczęcia obróbki jamón. Data jest podana w formacie rok-tydzień. Czyli w naszym przypadku 16-10 oznacza, że jamón zaczął się suszyć w 10 tygodniu 2016 roku (uwaga dla konesera: chodzi o etykietę na kopycie 18-miesięcznego jamóna, więc czas suszenia i waga przed suszeniem są prawidłowe).