Dla nas chipsy to sprawy sercowe. Towarzyszyły nam od najmłodszych lat, przez całe życie, a na pytanie, do którego niezdrowego jedzenia mamy prawdziwą słabość, zawsze odpowiadamy tak samo: do chipsów. Kiedy w końcu znaleźliśmy sposób na połączenie ich z naszą drugą miłością, jamónem, nasze policzki zaczerwieniły się z zachwytu.
Uwagi
- Nie zaobserwowaliśmy znaczącej różnicy między poszczególnymi odmianami ziemniaków. Kluczowe znaczenie miała ich wielkość. Małe ziemniaki nie nadają się do tego celu, ponieważ nie można uzyskać wystarczająco dużych jednolitych plasterków.
- Do krojenia chipsów potrzebne jest narzędzie - krajalnica lub zwykła obieraczka do ziemniaków. Nawet przy zachowaniu najwyższej staranności nie udało nam się wyciąć chipsa, którego grubość byłaby wystarczająco stała. Najmniejsze odchylenie oznacza, że po usmażeniu chipsy są spalone na brzegach i mączyste w środku.
- Do przyprawiania jamón należy wybierać cienkie, chude plastry o jak najmniejszej zawartości tłuszczu. Ponieważ zależy nam na jak najsuchszym proszku, bez lepkiego tłuszczu, potrzebujemy tylko mięso.
- Jedynym problemem, którego nie udało nam się rozwiązać w sposób w pełni satysfakcjonujący, była technika przyprawiania chipsów. Wygląda na to, że najlepiej jest doprawiać chipsy bezpośrednio po usmażeniu, ale nawet wtedy pokrycie nie jest w pełni zadowalające. Fot.: Kiedy połączysz wszystko razem, otrzymasz najlepsze chipsy, które kiedykolwiek jadłeś
Przepis: Domowe chipsy z jamónem
Składniki:
- 1 duży ziemniak - 200-300g
- 50 g jamonu pokrojonego w cienkie plasterki - tylko chuda część, z jak najmniejszą ilością tłuszczu
- 1 łyżeczka wędzonej papryki (lub zwykłej słodkiej)
- 1 łyżeczka grubo pokruszonego pieprzu
- 1 łyżeczka soli (w zależności od stopnia słoności jamón)
- 500 ml oleju
Sposób przygotowania:
Umyj i obierz ziemniaki (opcjonalnie).
Pokrój w plastry o grubości około 1 mm (prawie niemożliwe do zrobienia nożem, musisz mieć krajalnicę lub urządzenie do krojenia w plastry). Grubość 1 mm jest większa niż grubość zwykłych chipsów, ale jeśli chcesz uzyskać naprawdę rustykalne chipsy, możesz zwiększyć grubość do 2 mm.
Umyj dokładnie plasterki w misce z zimną wodą, pod kranem, aż cała skrobia zostanie wypłukana, a woda będzie czysta. Mniejsza ilość skrobi na powierzchni chipsów zwiększa ich chrupkość.
Osusz plastry na ręczniku papierowym, układając je jeden obok drugiego.
Wlej zimny olej do naczynia o niezbyt dużej średnicy, aby uzyskać wysoki poziom oleju. Ułóż plastry na oleju w kilku warstwach. Ziemniaki nie sklejają się, ponieważ w procesie smażenia woda zawarta w ziemniakach zamienia się w parę i tworzy poduszki, które oddzielają od siebie frytki.
Dopiero teraz włącz kuchenkę na średni ogień. Jest to metoda stosowana również podczas smażenia frytek. Wbrew pozorom, ziemniaki nie nasiąkają olejem i nie stają się mączyste. Surowe ziemniaki są pełne wody, a olej boi się wody. Ta metoda umożliwia jednoczesne smażenie dużej partii chipsów, ponieważ nie ma ryzyka nierównomiernego schłodzenia oleju. Łatwiej jest też osiągnąć właściwą temperaturę bez termometru. Gdy chipsy zaczną bulgotać w oleju, osiągniesz idealną temperaturę. Nie zaleca się dalszego podgrzewania oleju, ponieważ z jednej strony trudno jest zapewnić, że chipsy się nie przypalą, a z drugiej strony ograniczy się powstawanie rakotwórczej substancji akrylamidu, która powstaje, gdy skrobia jest smażona w temperaturze powyżej 120 stopni.
W międzyczasie przygotuj przyprawę z jamón. Rozgrzej piekarnik do 150 stopni i ułóż plasterki jamona na blasze do pieczenia. Piec przez 15-25 minut, w zależności od grubości plastrów. Plastry nie powinny być czarne, ale powinny być całkowicie pozbawione ostatniej wody i całkowicie miękkie. Plastry chrupiącego jamonu utrzeć w moździerzu lub w robocie kuchennym na drobny proszek, razem z pieprzem, papryką i solą.
Fot.: Upieczone plastry jamonu należy jeszcze pozbyć się tłustego końca.
Fot. W moździerzu jamón zamienia się w proszek, który miesza się z innymi przyprawami.
Podczas gdy ziemniaki się smażą, początkowo odklejaj z dna garnka przywarte kawałki, a od czasu do czasu lekko mieszaj ziemniaki i odpychaj je od powierzchni. Chipsy ziemniaczane w dolnych warstwach są robione nieco szybciej niż chipsy ziemniaczane pływające na powierzchni. Cały proces trwa 15-30 minut, w zależności od temperatury oleju. Wiórki są gotowe, gdy tylko przestają bulgotać podczas zanurzania, czyli gdy tracą całą wodę. Chipsy muszą być całkowicie chrupiące. Wyjmij je za pomocą łyżki cedzakowej i osusz najlepiej na drucianym stojaku lub papierowym ręczniku.
Fot.: Ponieważ chipsy nie są poddawane kąpieli kwasowej, mają znacznie ciemniejszy kolor niż zwykłe chipsy rynkowe, ale nie mają nawet odrobiny przypalonego smaku.
Po 5 minutach można wymieszać chipsy z przyprawami, najlepiej w zamykanej torebce, którą należy ostrożnie obracać, aż na dnie nie pozostanie prawie żadna przyprawa.
Przechowuj chipsy w szczelnie zamkniętym pojemniku lub worku bez dostępu powietrza.
Fot.: Gotowe chipsy z przyprawami z jamónu.
Napisz recenzję
Spodobał Ci się przepis? Chcielibyśmy poznać Twoją opinię!