Tapas: Albóndigas con tomate - mięsne klopsiki - Jamon.pl

Co to są albóndigas (hiszpańskie klopsiki)?

Albóndigas to smażone kulki z mięsa mielonego, następnie gotowane w gęstym, zwykle pomidorowym sosie. To jedno z najbardziej popularnych, powszechnie lubianych tapas.

Jakie jest pochodzenie albóndigas?

Pochodzenie albóndigas jest bez wątpienia arabskie. Źródła literackie opisujące targi w dzisiejszej Hiszpanii pod panowaniem arabskim, pełne są wzmianek o pachnących klopsach w aromatycznych sosach. Ponieważ było to przed odkryciem pomidora, były to głównie sosy z cebuli i migdałów doprawione kminem, kolendrą lub innymi przyprawami.

Jakie są odmiany przepisu?

Pomijając inne przepisy, które są bardziej wierne oryginalnej arabskiej recepturze, wykorzystującej mielone migdały do zagęszczania oraz kminek i szafran do aromatyzowania, sos pomidorowy przybiera wiele form. Bazą może być tylko cebula i czosnek, można też dodać marchewkę i łodygi selera. Do sosu często dodaje się groszek lub zieloną fasolkę. Można też dodać lub nie wino (białe wytrawne lub wytrawne sherry), liście laurowe, tymianek lub oregano. 

Jakie mięso jest najlepsze?

Paradoksalnie, mimo arabskiego pochodzenia, albóndigas najczęściej przyrządza się z wieprzowiny, którą czasem łączy się pół na pół z wołowiną. Powodem tego nie jest to, że mielona baranina lub jagnięcina nie nadaje się do tego przepisu, ale raczej to, że w sklepach mięsnych zazwyczaj nie jest dostępna w dokładnej wadze (zawsze trzeba kupić całą łopatkę lub udziec).

Na co zwracać uwagę?

Przygotowanie jest nieco pracochłonne, ale bez większych pułapek. Właściwe posolenie masy albóndigas może być nieco trudne, ale pomóż sobie, rozpłaszczając masę w misce na równą warstwę o wysokości około 1 cm i posól ją równomiernie, tak jak posoliłbyś plaster mięsa. Podczas smażenia nie przegrzewaj oleju, aby nie był zbyt mocno wyczuwalny w sosie. Kulki po usmażeniu mogą nie być ugotowane na wylot, ponieważ będą się jeszcze grzać w sosie.

 

On Top
Cart
Close
Back
Account
Close
Menu
Close